Zuzulová s angínou tretia, celkovo piata

18.03.2011 Celý región

Lenzerheide 18. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Zuzulová obsadila v piatok vo finálovom slalome Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide tretiu priečku. Celkovo v sezóne skončila na 5. mieste, v celkovom poradí je so ziskom 370 bodov na 19. pozícii. Vďaka najlepšiemu času v druhej jazde sa z 13. miesta posunula za víťaznú Slovinku Tinu Mazeovú a Rakúšanku Marlies Schildovú.

V koeficientálnej štartovej listine SP si Zuzulová upevnila 6. pozíciu, sezónu pritom odštartovala z 29. priečky... Jej výkon šiel rapídne hore, naopak jej česká rovesníčka Šárka Záhrobská sa z pozície slalomárskej superhviezdy prepadávala opačným smerom a svoju zbabranú sezónu demonštrovala aj vo finále 17. miestom. Špičková slovenská lyžiarka absolvovala v piatok už 124. súťaž seriálu Svetového pohára, z toho 82. v slalome. Okrem toho má na konte aj 36 obrovských slalomov, jeden super-G a tri superkombinácie. V hustých bránkach rizikového slalomu sa Zuzulovej podarilo dostať do cieľa v 58 prípadoch a v drvivej väčšine bodovala. Na pódium v pretekoch Svetového pohára sa presadila v Lenzerheide už po desiaty raz. Na konte má 18 pretekov s výsledkom do 5. miesta.

Zuzulová vo finálovej súťaži stratila na Mazeovú 64 stotín. Slovinka slávila svoj celkovo jedenásty triumf v pretekoch SP, ale prvý v slalome. S tesným náskokom 5 stotín na čerstvú majsterku sveta a jednoznačnú prvú dámu slalomu päťročnice. Mazeová jej pokazila totálne oslavy malého glóbusu - Schildová totiž mierila za 30. triumfom kariéry v SP. V tejto zime z 9 slalomov vyhrala 6, v dvoch prípadoch vypadla a až teraz našla priamu súperku.

Okrem riadnych pretekov sa odohrával aj mikrosúboj a makrotrofej. Predbežne o vedenie v celkovom poradí SP a Nemka Maria Rieschová sa vďaka 4. miestu dostala o 3 body opäť na čelo. Obhajkyňa veľkého glóbusu a tesná líderka klasifikácie, Američanka Lindsey Vonnová bola trinásta a v sobotu na záver sezóny musí skončiť v obrovskom slalome na bodovanom mieste a určite pred Rieschovou.

\"Nevyšlo mi to podľa predstáv a Maria ma predstihla. Verím, že sa rozhodne zajtra v pretekoch,\" konštatovala pre ORF Vonnová a jej rivalka pritakala: \"Malo by to byť športovým spôsobom. Som za to, aby sa zajtra išlo, aj keď dnes som možno zbytočne po chybách stratila nejaké body. Ale podstatné je, že som aj dáke získala a že som na čele. Zajtra však musím ísť naplno.\" Obe univerzálne hviezdy bielych svahov majú na konte množstvo víťazstiev na všetkých frontoch, obom však zhodne chýba triumf v obrovskom slalome. V technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne však obe jazdia v popredí a už bodovali aj na pódiových priečkach.

Vo švajčiarskom Lenzerheide opäť šarapatilo počasie, štart posunuli postupne o takmer dve hodiny a obe kolá sa išli raritne na tej istej trati. Schildová, ktorá bola už pred finále istou držiteľkou malého sezónneho glóbusu za slalom, predviedla opäť čistú, elegantnú a zároveň dravú jazdu. Najviac, na 49 stotín sa k nej priblížila Rieschová, bojujúca o svoj prvý veľký glóbus celkovej víťazky SP. Jej súperka Vonnová sa na svah spustila s prílišnou vervou, po chybe stratila tempo a zašla štrnásty čas (+1,75 s).

Zuzulová, oslabená čerstvou angínou sa postavila do búdky s číslom 7. Podmienky boli \"pod psa\", padal dážď so snehom a hoci organizátori trať soľou vypreparovali excelentne, tá sa postupne evidentne ničila. Slovenka išla na hranici možností, jej prvé dva medzičasy ju radili do prvej päťky, ale v plochom nájazde do záverečného spádu zaváhala. V jednom oblúku prehranila a úplne stratila rytmus do zatvorených bránok i do záverečného úzkeho vertikálneho dojazdu. Výsledkom bol 13. čas a strata 1,54 s na vedúcu superfavoritku Marlies Schildovú. Na pódium Zuzulová stratila 84 stotín.

V druhej jazde však slovenská slalomárska hviezda predviedla svoju parádnu techniku. Na čoraz viac sa rozbíjajúcej trati ako jedna z mála nerobila chyby, medzi bránkami priam tancovala a do druhej tretiny mala medzičas o výkonnostnú kategóriu lepší, ako pretekárky pred ňou. Jedinú chybu spravila opäť dole, avšak už v spáde do cieľa, keď pod vplyvom únavy z choroby pretiahla oblúk a do cieľa stratila polovicu náskoku. Aj ten však stačil na najlepší čas druhého kola a pódiové umiestnenie. V piatok boli rýchlejšie iba dve ženy. Slalomárska suverénka Schildová, ktorú prvýkrát v sezóne v priamom boji zdolala iná súperka ako ona sama, sa sklonila pred umením Mazeovej. Slovinka spravila medzi hustými bránkami v uplynulých dvoch sezónach obrovský progres.

Napriek mimoriadne ťažkým podmienkam to bola férová súťaž, keďže okrem povrchu bol v poriadku aj kurz. Jeho architekt postavil bránky bez zákerných extrémov. Preto sa aj udial unikátny jav - v jazde medzi hustými bránkami SP nestroskotala ani jedna z 28 štartujúcich redukovaného finálového poľa a to ani v jednej jazde...